El. parduotuvių spąstai – kaip neprarasti pinigų

Rasti pigesnę prekę internete ir sutaupyti augančių kainų fone tampa vis aktualiau.  Tačiau finansų specialistai ragina neprarasti budrumo ir neskubėti pirkti apakintiems geros kainos   galite ne tik negauti trokštamo daikto, bet ir negrįžtamai prarasti pinigus.

Išnaudodami išaugusį elektroninių parduotuvių populiarumą, sukčiai išmaniai sukuria spąstų ir apgaulės būdu kraunasi milijonus eurų. Norėdami sutaupyti ir ieškodami geresnės kainos prekių, interneto vartotojai dažnai neatskiria saugių elektroninių parduotuvių nuo sukurtų tik išvilioti pinigus.

Pagrindinis ginklas, siekiant apsisaugoti nuo finansinių sukčių – viešumas ir visų mūsų budrumas. RATO kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoja Jurgita Bliumin, pataria visas realias sukčiavimo istorijas kelti į viešumą, kuo plačiau pasakoti pažįstamiems ir draugams, nesigėdyti jų, kad artimieji nepakliūtų į tokių sukčių pinkles.

Pirko eurais – nuskaičiavo Honkongo doleriais

Visai neseniai gerai suplanuotas sukčiavimo atvejis vyko ir RATO kredito unijos klientų šeimoje. 

Klientės paauglė dukra atsiuntė el. parduotuvės nuorodą, kurioje    itin gera madingų sportinių batelių kaina. El. parduotuvės registracijos vieta buvo nurodyta JAV, parduotuvėje buvo pateikti saugų atsiskaitymą patvirtinantys sertifikatai, taip pat puikavosi klientų atsiliepimai apie kokybišką ir greitą apsipirkimą   atrodytų viskas saugu. 

Tačiau įvykdytas mokėjimas   apie 100 EUR ekvivalentu – iš karto sukėlė įtarimų, mat suma nuo sąskaitos buvo nurašyta Honkongo doleriais ir neatitiko tikslios užsakymo sumos. Kilusius įtarimus sumažino el. paštu gautas pranešimas apie užsakymą, po kelių dienų gautas  pranešimas apie išsiųstą prekę su nuoroda sekti siuntą iš Kinijos. Dar po kelių savaičių klientai nusprendė įdėmiau patikrinti atsiliepimus apie el. parduotuvę, ir tik tuomet pastebėjo informaciją, kad ši el. parduotuvė turi itin mažą pasitikėjimo indeksą ir tam tikrose interneto svetainėse vadinama „scam“ (apgaulinga) svetaine, kitaip tariant   sukčių puslapiu. 

Klientai nedelsiant kreipėsi į banką, blokavo mokėjimo kortelę, kuria buvo atlikta transakcija, taip pat pateikė prašymą ginčyti prieš kelias savaites vykusį sandorį. Finansų įstaiga nedelsdama ėmėsi reikalingų saugos priemonių, tačiau sukčiai buvo vienu žingsniu priekyje. Jie kantriai susirašinėjo su apgautąja pirkėja, operatyviai teikė informaciją, pateikė realius duomenis, kad prekė kelyje ir laiškuose ragino tiesiog būti kantresniais   prekė tikrai atvyks. Praėjus dar keliomis savaitėms prekė iš tiesų atkeliavo į Lietuvą, tačiau, sumokėjus papildomus importo mokesčius muitinėje paaiškėjo, kad atsiųsta prekė buvo pigus, kelis euro centus kainuojantis šalikėlis. Nuo užsakymo pateikimo iki prekės atkeliavimo praėjo daugiau nei vienas mėnuo, vėliau el. parduotuvės atstovai nebeatsakė į užklausas, bankas taip pat nieko nebegalėjo padėti, nes sąskaitos buvo uždarytos, ir pinigai pervesti. 

Kaip apsisaugoti?

Šis tikros istorijos pavyzdys tik patvirtina, kad net ir žinomais prekių vardais gali dangstytis  profesionalūs bei pasiruošę apgavikai. Tokiais atvejais klientai dažniausiai nebeieško teisinių būdų atgauti savo pinigus, nes tai apima užsienio šalių jurisdikcijas, ir dauguma suprantame, kad suma nėra reikšminga, o  jos atgavimas  iš esmės lygus nuliui,   pasakojo RATO kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoja J. Bliumin.

Todėl prieš kiekvieną pirkimą iš nežinomos elektroninės parduotuvės, rekomenduojama el. parduotuvių adresus patikrinti specializuotose svetainėse (pavyzdžiui, https://www.scam-detector.com/), atkreipti dėmesį į realias norimos prekės kainas, būtinai tikrinti oficialių interneto puslapių užrašus, ar nėra pamestų, ar prirašytų papildomų raidžių ir pan.

Finansų institucijos, šalies teisėsauga, Lietuvos bankas nuolat ragina niekam neatskleisti prisijungimo prie elektroninės bankininkystės duomenų, neatidarinėti įtartinų nuorodų, kurias siunčia nepažįstami asmenys, neskubėti reaguoti į gąsdinančias žinutes ar skambučius, kuriais pranešama apie neva užblokuotas paskyras, sąskaitas ir pan.

Kraunasi milijonus

Finansinių sukčių aktyvumas ir išradingumas tobulėja kiekvieną dieną. Nusikaltėlių pajamos auga, o šalies gyventojai ir verslas kasmet patiria vis didesnių nuostolių. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, vien tik 2021 m. Lietuvos gyventojų ir įmonių patirti nuostoliai dėl finansinio sukčiavimo sudarė 10,2 mln. eurų, 2020 m. – 4,8 mln. eurų.

Finansų institucijos akylai stebi ir dažnai stabdo įtartinas operacijas, tačiau pagrindinė priemonė, kovojant su tokiais atvejais, yra visuomenės švietimas ir informavimas. Saugumo įrankius ir saugiklius nuolat tobulina finansinės institucijos, neatsilieka ir nusikaltėliai. Jie randa vis naujų pinigų viliojimo būdų, tobulina metodus, seka aktualius pasaulio ir šalies įvykius bei  išnaudoja naujausias informacines technologijas. 

RATO kredito unijos sąskaita – saugi vieta asmeninėms ir įmonės lėšoms

Tapti nariu