Sveikiname su Tarptautine Kredito unijų diena!

2021 m. spalio 15 dieną minime Tarptautinę Kredito unijų dieną. Prisiminkime, kokios pagrindinės kredito unijos idėjos ir kada atsirado pirmosios unijos Lietuvoje.

Kredito unijų istorija prasidėjo nuo paprasto poreikio, kad žmonės galėtų įnešti savo pinigus į bendrą biudžetą ir skolinti juos vieni kitiems. Tai yra kredito unijos idėja, kuri išsivystė iš vykdomos Europoje XIX amžiaus pradžioje kooperatinės veiklos. Pirmasis iš šių kooperatyvų buvo įsteigtas 1844 metais vienos darbuotojų grupės Ročdeilyje, Anglijoje. Tais pačiais metais Vokietijoje Viktoras Aime Huberis pradėjo vystyti ir viešinti kai kurias ankstyvąsias Europos kooperatines teorijas. Kredito draugijų idėja buvo šios jo veiklos dalis. Plačiau apie kredito unijų istoriją skaitykite čia.

Kredito unijos Lietuvoje

Kaip rašoma Visuotinėje Lietuvos enciklopedijoje, Lietuvoje kredito kooperatyvai pradėjo steigtis 19 a. 8 dešimtmečio pradžioje. Per I pasaulinį karą jie sunyko, atgijo 1919 priėmus Kooperacijos įstatymą ir parengus kredito kooperatyvų pavyzdinius įstatus. Veikė žemės ūkio ir miesto kredito kooperatyvai. Sovietų valdžia nacionalizavo miesto ir socialistiniais pagrindais pertvarkė kaimo kredito kooperatyvus (vėliau panaikino).

Atkūrus nepriklausomybę, 1994 Kanados Kvebeko provincijos Desjardins kredito unijų konfederacijos tarptautinis skyrius atidarė savo atstovybę Kaune. Jos pagrindinis tikslas buvo supažindinti Lietuvos gyventojus su kredito unijų idėja, padėti steigti kredito unijas, konsultuoti finansų ir valdymo klausimais. 

Stabiliausiai veikianti – RATO unija

Viena seniausiai ir stabiliausiai veikiančių unijų Lietuvoje yra RATO kredito unija. 

1996 m. įkurta Pirmoji lenkų kredito unija (2004-2017 m. Vilniaus regiono kredito unija, nuo 2017 m. RATO kredito unija). Per 25-erius metus RATO kredito unija tapo bene stabiliausia finansų įstaiga šiame sektoriuje. Pastaruosius keletą metų RATO kredito unija demonstruoja stabilų, tvarų augimą ir yra didžiausia kredito unija Lietuvoje.

Sveikiname RATO kredito unijos kolegas, partnerius, narius ir kitų kredito unijų kolegas su Tarptautine kredito unijų diena!

RATO kredito unijos sąskaita – saugi vieta asmeninėms ir įmonės lėšoms

Tapti nariu